خدمات کتابداری


 

هدف هر کتابخانه از گردآوری و سازمان دهی منابع، ارائه خدمات به کاربران است. بخش عمده ای از این خدمات به عهده گروه خدمات کتابداری می باشد. این گروه متشکل از بخش های امانت و مرجع می باشد.

bullet بخش امانت

در این بخش مخزن کتب امانی فارسی و لاتین قرار دارد و اعضای کتابخانه می توانند پس از امانت این کتب، آنها را در خارج از کتابخانه نیز مطالعه نمایند. پذیرش عضویت در کتابخانه مرکزی و ارایه خدمات امانت کتب غیرمرجع به عهده این بخش می باشد. این بخش مسئولیت ثبت نام اعضای کتابخانه را به عهده دارد. ثبت نام اولیه اعضا بر اساس اطلاعات آموزش بدون نیاز به حضور عضو، صورت می گیرد. برای فعال سازی نهایی عضویت، ایمیلی که به طور مرتب مورد استفاده قرار می گیرد وارد نمایید.
اعضای کتابخانه می تواند از طریق شماره عضویت (شماره دانشجویی) و کلمه عبور به طور الکترونیکی کتب مورد نیاز خویش را تمدید و یا رزرو نمایند.

bullet بخش مرجع

منابع موجود در این بخش عبارتند از:
۱. کتب چاپی مرجع شامل دایره‌المعارف‌ها، استانداردها، واژه‌نامه‌ها و ....
۲. کتب الکترونیکی و فرمت الکترونیکی برخی از منابع مانند استانداردها و ....
منابع فوق با توجه به شرایط بخش مرجع و با هماهنگی‌های لازم در اختیار دانشجویان تربیت مدرس قرار می‌گیرد.
بخش مرجع پاسخگوی انواع سؤالات ارجاعی، واقعیت‌خواه، موضوعی و پژوهش‌طلب مراجعه‌کنندگان به بخش است و در زمینه‌هایی نظیر آموزش کاربران در استفاده از منابع مرجع و یافتن اطلاعات مورد نظر، نرم‌افزارهای کتابخانه، پایگاه‌های الکترونیکی داخلی و خارجی و دیگر مراکز اطلاعاتی مانند ایرانداک، مرکز منطقه‌ای شیراز و موتورهای جستجو جهت بیان سوال و جستجو، راهنمایی‌ها و آموزش‌های لازم صورت می‌گیرد.
خدمات و کمک‌هایی که در این بخش ارائه می‌شود:
بخش مرجع می‌تواند در زمینه مشاوره انتخاب موضوع پژوهشگر تا کشف منابع تازه و از بررسی متون تا استفاده از منابع و پایگاه‌ها، داده‌ها و ...، به دانشجویان کمک کند. مشاوره حضوری، تلفنی، و برخط (پرسش از کتابدار) امکان پذیر است.